
Zamjenik direktora Agencije za forenzička ispitivanja i vještačenja Alen Husković i pomoćnik direktora za kriminalističko-tehnička vještačenja Slobodan Gazdić učestovali su u radu prve regionalne konferencije forenzičkih instituta Zapadnog Balkana koja se održavala 10. i 11. decembra 2024. godine u Tirani, Republika Albanija.
Njemačka savezna policija (Bundespolizei) i Njemačko društvo za međunarodnu suradnju (GIZ) kao partneri višedonatorske akcije „Podrška EU za jačanje borbe protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu“ — EU4FAST bili su organizatori ovogodišnje konferencije u Tirani.
Prva regionalna konferencija forenzičkih instituta Zapadnog Balkana okupila je stručnjake iz forenzičkih instituta Republike Srbije, Republike Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Kosova, uz domaćina konferencije Republike Albanije i organizatora Savezne Republike Nјemačke. Konferencija je imala za cilj da pruži priliku da se forenzički instituti zemalja Zapadnog Balkana okupe i razmijene svoja znanja. Primarni ciljevi ove konferencije bili su podsticanje regionalne saradnje, razmjena najboljih praksi i diskusija o izazovima u oblasti forenzike. Dvodnevni sastanak se sastojao od prezentacijskih sesija od strane svakog forenzičkog instituta, kroz koje su učesnici predstavili svoje organizacije, laboratorijske kapacitete, metode rada, kao i postignute rezultate. Teme koje su bile predmet diskusije tokom trajanja konferencije bile su, između ostalog, i sistemi prepoznavanja lica i prepoznavanja identiteta, te sistem za verifikaciju dokumenata DOKIK u vezi sa borbom protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima.
Za vrijeme trajanja konferencije, eminentni stručnjaci iz oblasti forenzike predstavili su najnovija istraživanja, studije slučaja i praktične primjere uspješnih strategija koje forenzičkim institucijama mogu pomoći u saradnji sa drugim agencijama za provođenje zakona, te se diskutovalo o mogućnostima regionalne i međunarodne suradnje i pravnim okvirima kao osnovama za suradnju.
Prisutni na konferenciji imali su priliku aktivno učestvovati u diskusijama, postavljati pitanja i dijeliti svoja iskustva, stvarajući tako dinamično okruženje za razmjenu ideja i osnovu za dalji nastavak suradnje.