Vijesti

03.07.2025.
Najnovije vijesti

Podrška ICMP-a Bosni i Hercegovini u pronalasku osoba nestalih u sukobu 90-ih godina – ključni rezultati u proteklih pet godina

Sarajevo, 30. juni 2025. godine – Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP), zajedno s Evropskom unijom i Ambasadom Švedske, danas je predstavila ključne rezultate petogodišnjeg programa usmjerenog na jačanje kapaciteta Bosne i Hercegovine za pronalazak osoba nestalih u sukobu 90-ih godina. Nakon predstavljanja održana je panel diskusija s predstavnicima institucija i civilnog društva o budućnosti ovog procesa.

Kako bi pomogao Bosni i Hercegovini u rješavanju sudbine nestalih osoba, ICMP je proveo širok spektar aktivnosti usmjerenih na izgradnju kapaciteta, tehničku podršku u oblastima forenzičke antropologije, arheologije i analize DNK, te osnaživanje porodica nestalih osoba.

U oblasti jačanja institucija, ICMP je proveo sveobuhvatnu obuku za zaposlene u laboratoriji Agencije za forenzička ispitivanja i vještačenja (AFIV). U saradnji s AFIV-om, ICMP je podržao izradu nacrta standardnih operativnih procedura koje će služiti kao vodič za budući forenzički rad. Laboratorija AFIV-a je renovirana, što je značajno poboljšalo tehničke uslove i kapacitete Agencije za efikasnu forenzičku analizu.

Radi unapređenja upravljanja složenim forenzičkim i ličnim podacima, kao i njihove analize, ICMP je donirao svoj Integrirani sistem upravljanja podacima (iDMS) Institutu za nestale osobe (INO). Ovaj najsavremeniji softver, razvijen u bliskoj saradnji s INO-om, prilagođen je potrebama vođenja Centralne evidencije nestalih osoba i omogućava sigurno upravljanje velikim količinama osjetljivih podataka. U okviru iDMS-a, ICMP je razvio modul NNDMS koji konsolidira podatke o neidentificiranim posmrtnim ostacima koji se nalaze u mrtvačnicama širom Bosne i Hercegovine. To istražiteljima INO-a omogućava pristup statusu neidentificiranih slučajeva u stvarnom vremenu i pruža mogućnost ažuriranja podataka o slučajevima po potrebi. ICMP je također proveo edukaciju zaposlenika INO-a kako bi se osiguralo efikasno korištenje i dugotrajna održivost ovih sistema.

ICMP je pružio forenzičku arheološku i antropološku podršku BiH u odgovoru na 450 zvaničnih zahtjeva Tužilaštva Bosne i Hercegovine i INO-a za asistenciju u lociranju i ekshumaciji posmrtnih ostataka iz masovnih i skrivenih grobnica. Također, ICMP je izdao stručna mišljenja u vezi s 197 upita Tužilaštva i INO-a koji se odnose na status ili lokaciju pojedinačnih slučajeva, čime se pruža podrška tekućim sudskim i istražnim postupcima.

Kako bi pomogao BiH u pogledu naučno utemeljenih identifikacija, ICMP je prikupio 55 referentnih genetskih uzoraka od članova porodica nestalih osoba, te je u svojim laboratorijama za analizu DNK obradio 1.125 postmortalnih uzoraka. Ovo je rezultiralo podnošenjem 810 izvještaja o podudranju DNK organima BiH, što je dovelo do 243 nove identifikacije i 498 reasocijacija s već identificiranim osobama.

Paralelno s institucionalnim i tehničkim aktivnostima, ICMP je nastavio pružati podršku porodicama nestalih osoba i organizacijama civilnog društva, kroz 33 granta u ukupnom iznosu od 78.000 eura koji su dodijeljeni udruženjima porodica. Ovi grantovi su pomogli osnaživanju zagovaračkih aktivnosti i organizacionih kapaciteta udruženja koja se zalažu za prava porodica i njihovo aktivno učešće u procesu traženja nestalih osoba.

U okviru napora da pomogne BiH u jačanju regionalne saradnje i rješavanju prekograničnih slučajeva nestalih osoba, ICMP nastavlja podržavati rad Grupe za nestale osobe (GNO), regionalnog mehanizma koji okuplja predstavnike Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore i Srbije. To uključuje podršku pri izradi izvještaja i prezentacija u okviru Berlinskog procesa, prekogranične slučajeve nestalih osoba i redovne sastanke Mreže porodica nestalih osoba s prostora bivše Jugoslavije, koje ICMP također podržava. Regionalna koordinacija između porodica nestalih i organa vlasti doprinosi izgradnji povjerenja i saradnje, te predstavlja ulaganje u mir i stabilnost regije.

„Zajedno s našim partnerima, ojačali smo institucionalne kapacitete i postigli konkretne rezultate, ali hiljade porodica još uvijek čeka – na istinu, na identifikaciju i povratak svojih najmilijih, na pravdu. ICMP će nastaviti pomagati organima BiH da se pronađu preostale nestale osobe, ali je neophodna trajna posvećenost domaćih institucija kako bi se održao tempo ovog procesa,“ izjavila je Samira Krehić, voditeljica ICMP-ovog Programa za zapadni Balkan.

„Hiljade porodica u Bosni i Hercegovini još uvijek čeka na odgovore o sudbini svojih najmilijih. Rješavanje pitanja nestalih osoba nije samo humanitarna obaveza – to je pitanje pravde, istine i pomirenja. Evropska unija je više od dvije decenije uz narod ove zemlje u tom nastojanju i ostat će posvećen partner dok BiH ne preuzme punu odgovornost za ovaj proces na svom putu ka EU. Zajedno moramo osigurati da se poštuje pravo svake porodice da zna istinu, i da činjenice prevladaju nad poricanjem i revizionizmom,” rekao je ambasador Luigi Soreca, šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU.

„Zahvalna sam ICMP-u, Pokretu „Majki enklava Srebrenica i Žepa“, Međunarodnom institutu za nestale osobe, Agenciji za forenzička ispitivanja i vještačenja BiH i Tužilaštvu BiH. Saradnja između javnih institucija, stručnih međunarodnih organizacija i lokalnih organizacija civilnog društva ključna je za očuvanje postignutog napretka i otvaranje puta budućim naporima te ostvarenje svega što još treba učiniti,“ naglasila je ambasadorica Helena Lagerlöf.

Tokom panel diskusije, učesnici su razmatrali dosadašnja postignuća i definirali korake potrebne kako bi se osigurao stalni napredak. Nikola Perišić, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH, istakao je značaj dugoročne institucionalne i političke podrške. Zorica Đurđević iz Tužilaštva BiH naglasila je važnost procesuiranja ratnih zločina za ostvarenje pravde za žrtve. Radiša Samardžija, direktor Agencije za forenzička ispitivanja i vještačenja, ukazao je na važnost međunarodne saradnje u unapređenju forenzičke infrastrukture i vještina. Kada Hotić, predstavnica Pokreta „Majke enklava Srebrenica i Žepa“, pozvala je na hitno djelovanje, naglasivši da vrijeme ističe za mnoge porodice koje još čekaju na odgovore.

Od kraja sukoba, uz pomoć ICMP-a su, kroz pionirsku primjenu analize DNK te zahvaljujući aktivnom angažmanu porodica nestalih, organi Bosne i Hercegovine uspjeli locirati više od 75 posto od preko 30.000 osoba koje su nestale tokom sukoba.

Tekst preuzet sa www.icmp.int

Certifikat o akreditaciji

Brošura

Terenska vježba - Projekat P57